Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

ПРЕДСКАЗАНИЯТА НА МАРКС ЗАПОЧНАХА ДА СЕ СБЪДВАТ

Изхвърлянето на томовете на Карл Маркс от библиотеките в бившите социалистически страни не промени същността на капитализма, нито успя да ни предпази от големите негативи на този строй. Грешни се оказаха и твърденията на първите трубадури на Прехода, че капитализмът се е променил, че това не е онзи капитализъм, който познаваме отпреди 9. ІХ. 1944 г., че капитализмът е еволюирал, развил е хуманни страни и социална чувствителност, което го прави най-добрия обществено-политически строй.

ДА, АМА НЕ! – както някога обичаше да казва журналистът Петко Бочаров. Капитализмът, не само че не е променил своята същност, но и няма намерение да го прави. И все повече хора осъзнават, че всичко, което ни говореха за капитализма в първите години на демокрацията, се оказа една добре планирана манипулация, която ставаше толкова по-явна, колкото повече се отдалечавахме от социализма.


В тази връзка представям шест от основните пророчества на Карл Маркс, доказващи истинността на неговото учение, което фронтмените на пазарната икономика дълги години ни представяха като „заблуда” на един недобросъвестен и недалновиден философ.

Хаотичната природа на капитализма

Ключов момент в учението на Маркс е хаотичната природа на капитализма, което е причината за системните икономически кризи, непрестанно връхлитащи света на капитала. Маркс предупреждава, че непреодолимият стремеж към все по-големи печалби, рано или късно ще принуди компаниите да автоматизират работните места и да произвеждат все повече стоки, намалявайки работната заплата до онзи момент, докато не започнат проблеми с продажбите на произведените продукти, тъй като широките маси няма да разполагат със средства за пазаруване.

Днес това явление става все по-очевидно и растящото през последните три десетилетия неравенство в крайна сметка доведе до неизбежно намаляване на доходите. Така бе запуснат безспирният процес на изтъняване на средната класа, която някога се представяше за гръбнак (гарант) на демокрацията. Днес никой не тиражира подобни твърдения, апробиращи устоите на демокрацията, защото понятието „средна класа” става все по-неясно и размито.

Високите печалби на предприемачите и ниските заплати на работниците

Маркс предсказва, че размерите на работната заплата непрестанно ще намаляват под натиска на „резервната армия на труда”, т. е. безработните. Това се обяснява с класическото икономическо правило, съгласно което капиталистът винаги се стреми да плаща за труда колкото се може по-малко. За тази цел в настоящето се поддържа определено ниво на безработица, в чийто състав винаги има значително количество незаети работници, готови да се трудят за по-малко заплащане. Голямата рецесия от 2008 г. така шокира хората, че след нея мнозина са съгласни на по-ниско заплащане, но да не губят работното си място.

Монополизмът

Класическата политикономия на Адам Смит и Дейвид Рикардо гласи, че конкуренцията е естествен процес, способен към самостоятелно съществуване. Маркс обаче предупреждава, че в крайна сметка цялата власт ще бъде концентрирана в ръцете на няколко корпорации, които ще съществуват в условия на постоянно противоборство.

Съвременните транснационални корпорации, стремящи се да доминират над националните държави, отричайки необходимостта от държавност, тъй като обществото може да бъде организирано на икономическа основа, нагледно илюстрират пълната основателност на марксовото предупреждение.

Милитаристичната същност на капитализма

В своето учение Маркс защитава гледището, че капитализмът е неотделим от войната. Самата природа на капитализма тласка човечеството към противопоставяне и разделение, към постоянни конфликти, в основата на които стои стремежът за доминиране на всяка цена.

Войните и оранжевите революции, предизвикани Запада през последните 30 години, доказват правотата на Маркс. Капитализмът не може да съществува без войни.

Мнимите потребности

Маркс предупреждава, че склонността на капитализма да приписва висока ценност на недотам нужни стоки ще доведе до това, че в крайна сметка потребителят ще се превърне в „роб на неестествени и измислени желания”.

В силата на това пророчество, днес в масовия потребител се култивира инстинкт към придобиване на нови вещи. Много показателно в това отношение е бързото редуване на все по-нови марки търговски продукти, между които няма качествена разлика, но всяка следваща серия се представя за „технически абсолют”, който всеки успешен индивид трябва да притежава. И тук следва да се замислим дали наистина iPhone 5S е по-добър от предишния iPhone 5 или по-предишния iPhone 4. Дали е истинска, или мнима потребността да притежаваме всяка следваща серия на произвежданите продукти.

Други подобни ресурси
Фирми:   Администрация
Лица:     Филолог, Литература
Стоки:    Информация, култура


 
  Снимки от сайта или реклама на "Общество и политика"
 
 
  Линкове към ПРЕДСКАЗАНИЯТА НА МАРКС ЗАПОЧНАХА ДА СЕ СБЪДВАТ
 
W85919 ПРЕДСКАЗАНИЯТА НА КАРЛ МАРКС ЗАПОЧНАХА ДА СЕ СБЪДВАТ Източник
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Общество и политика  >>>
  Категория: Обществени проблеми  >>>
  Група: Икономика
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  287       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   18/10/20

Google