Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Казус с дарителската платформа Хелп карма

Над 20 организации са подписали отворено писмо, в което казват, че до казуса с дарителската платформа "Хелп карма" се е стигнало, след като през 2016 година, властите са закрили фонда за лечение на деца. Те настояват компетентните органи бързо да извършат проверка и да информират обществото за резултатите от нея.

В петък, 6 ноември, и събота, 7 ноември, Би Ти Ви показа две части на разследването си за фондация "Хелп карма", в което беше разкрито как част от средствата, дарени по различни каузи, са отивали за заплати и заеми към служители, а във втората - как част от членовете на медицинския съвет, представен от платформата, е на практика фиктивен. В петък Софийската районна прокуратура съобщи, че ще провери дали има престъпление. Засега от "Хелп карма" не са коментирали официално изнесените данни.

Как се стигна дотук, че вместо да вдъхновява, дарителска платформа е повод за възмущение?


Безспорен факт е, че здравната система у нас не работи ефективно и не гарантира адекватна и навременна помощ на всички нуждаещи се. През последните години

бяха разрушени добре работещи механизми, какъвто беше фондът за лечение на деца.

Още през 2016 година, когато започнаха скандалите около фонда, довели до закриването му и прехвърлянето на дейността му в НЗОК, предупреждавахме публично, че това неминуемо ще доведе до лавина от дарителски кампании за лечение, за които няма ясен регламент, а съдбите на стотици деца ще зависят от дарители. Реално работеща система за лечение на хора в чужбина никога не бе изградена.

В писмото те припомнят, че в момента Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) поема лечение в чужбина, но за първите 9 месеца на тази година за лечение на деца в чужбина са отпуснати 547 013 лв., докато от дарители в кампании са събрани милиони.

"Социалната подкрепа за хората с увреждания също е минимална, особено за децата с увреждания, които често не получават най-доброто в областта на терапията и грижата поради недофинансираната система и липсата на средства у техните семейства. Институциите очевидно не се справят и

България продължава да бъде единствената страна в ЕС, в която гражданите непрекъснато събират средства, за да спасяват животи".

Активността на различните граждански организации, които допринасят за решаването на значими социални проблеми и действат точно там, където държавата не достига, функционират благодарение именно на дарители. И не бива да допускаме почтени организации и инициативи несправедливо да понесат последствията от разрушеното доверие към една платформа.

Ето защо очакваме компетентните органи бързо да извършат проверка и да информират обществото за резултатите от нея. Ако има злоупотребили с доверие или финанси, те да бъдат бързо и ефективно наказани. За да се върнем колкото може по- скоро към почтената и устойчива дарителска среда, която и дарителите, и надарените заслужават.

Жизненоважно е обаче и още нещо - ние като общество да се обединим и да изискаме от държавата създаването на адекватни и работещи финансови механизми, които да осигуряват навременно и качествено лечение за болните. А не отговорността за здравето и живота на хиляди хора да бъде прехвърляна изцяло върху дарителите.

То е подписано от Български дарителски форум, Фондация "Работилница за граждански инициативи", Фондация "Бикоуз в помощ на благотворителността", Фондация "Обществен дарителски фонд за Варна", Фондация "Карин дом", Американска фондация за България, Сдружение "Благотворителен фонд проф. д-р Желязко Христов, дм", Национална мрежа за децата, Фондация "Обществен дарителски фонд - Стара Загора", Българска фондация "Биоразнообразие", Фондация "За нашите деца", Асоциация на парковете в България, Български център за нестопанско право, Фондация за децата в риск по света, Търговско-промишлена палата - Стара Загора, Граждански клуб ЛИПА ("Либерална икономика, прогрес и активност") - Стара Загора, Международна фондация "Св. св. Кирил и Методий", Фондация "Еврика", Фондация "Дечица", Български фонд за жените, Инициативата #ЗаДоброто, Българско сдружение лимфом, Фондация "Мисия Криле", Фондация "Заслушай се".

Други подобни ресурси
Фирми:   Администрация
Лица:     Филолог, Литература
Стоки:    Информация, култура


 
  Снимки от сайта или реклама на "Общество и политика"
 
 
  Линкове към Казус с дарителската платформа Хелп карма
 
W86560 Организации в отворено писмо: До казуса 'Хелп карма' се стигна след края на фонда за лечение на деца Източник Dnevnik.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Общество и политика  >>>
  Категория: Обществени проблеми  >>>
  Група: Здравеопазване
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 HelpKarma: Взимането на процент от даренията е обичайна практика    
__ 1 __

10/11/20
21:27:35
Дарителската платформа HelpKarma не би могла да съществува, ако не разполага със средства за своята издръжка. Тя няма други финансови източници. Ето защо тя е обявила регламентиран процент от даренията за своята издръжка. В началото процентът за отчисление бе 5.8%, а впоследствие 5%. Международният опит показва, че това е обичайна практика на сходни дарителски платформи.

Това се казва в официално изявление на Константин Кръстев, председател на фондация "HelpKarma", по повод разследването на bTV, от което cтaнa яcнo, чe cлужитeлитe нa фoндaциятa, чиятo ocнoвнa дeйнocт e cъбирaнe нa дaрения зa лeчeниe нa дeцa и възрacтни c тeжки зaбoлявaния, взимaт ceриoзни мeceчни възнaгрaждeния - от 4000 дo 80 000 лeвa.

Сaмo тeхничecкият дирeктoр нa "HеlpKаrmа" зa пeриoд oт две гoдини и четири мeceцa e взел нaд 775 000 лeвa, или cрeднo пoчти 28 000 лeвa мeceчно. Софийската районна прокуратура вече се самосезира по случая. Възлoжeнa е прoвeркa, в хoдa нa кoятo щe ce уcтaнoви нaлицe ли ca дocтaтъчнo дaнни зa извършeнo прecтъплeниe oт oбщ хaрaктeр и пo кoй тeкcт oт Нaкaзaтeлния кoдeкc.

Константин Кръстев обвинява телевизията, че напълно манипулативно внушава, че Фондация "HеlpKаrmа" е една вредна платформа, в която няма нищо положително.

"От всички 2626 кампании, вниманието бе насочено само към пет от тях (т.е. 0,19% от всички кампании), с предполагаеми проблеми. Не бе посочен нито един добър пример от дейността на фондацията. Не бе дадена думата на стотиците нуждаещи се, които получиха от HеlpKаrmа внимание и подкрепа. Всички средства, които фондацията е получавала и е изплащала са минавали по банков път".

По отношение на скандалните заплати и бонуси, начислявани на техническия директор Славчо Слачев, председателят на HеlpKаrmа обяснява, че възнагражденията не трябва да се разглеждат като "заплата", а като придобиване във времето на особено ценен и скъп интелектуален продукт, върху който е базирана цялата дарителска платформа (затова сумите са много различни от месец до месец).

"Именно този продукт осигурява нашата ефективност. Поради това водещият IT специалист Славчо Славчев има ключова роля във фондацията. Това обяснява и дадения му заем - разпространена практика като инструмент за запазване на ценен служител. Към днешна дата този заем е изцяло изплатен, а лихвата по заема ще послужи за развитие на фондацията".
 Да дарявам или не: Въпроси и отговори по казуса с Хелп Карма    
__ 2 __

24/11/20
01:50:54
След шока от разкритията за дарителската платформа "Хелп Карма" (HelpKarma) - за неправителствен сектор и за дарителите и търсещите помощ, остават все още много ключови въпроси без отговор, за да се разбере доколко някои от показаните казуси са били изключения или практика, защо са станали възможни, кой във фондацията е отговорен. Очаква се реакцията на прокуратурата, която започна проверка и трябва да каже дали има престъпление, но и на самата организация, която дължи ясни и детайлни отговори, свързани с прозрачността на управлението на парите, които са разпределяни за помощ през нея, и какво се е случвало и се случва с останалите по кампании пари (Пред "Дневник" от "Хелп Карма" обещаха възможност за разговор през идващата седмица). За дарителите остава съмнението във възможността да се дарява по този бърз и лесен начин, който до момента е помогнал на десетки случаи (запълвайки отсъствието на държавата). За хората, търсещи помощ за себе си или своите близки, дарителството все още е единственият път, по който те могат да си помогнат, и как ще могат ефективно да събират средства сега.

Затова и представители на неправителствени организации призоваха за обединение и настояване държавата да изработи стабилни механизми за лечението на възрастни и деца. В опит за обобщение и разяснение "Дневник" се опита да отговори на някои основни въпроси около разследването за дарителската платформа.

Какво е платформата "Хелп Карма"?

"Хелп Карма" е фондация, създадена през 2017 г. от Константин Кръстев. Идеята е да има пространство, през коeто лесно да се събират дарения за добри каузи. Освен за хора и особено деца, нуждаещи се от лечение в чужбина, платформата дава възможност за дарителски кампании за сватби, погребения, спорт, пътувания, бизнес, образование, околна среда и много други събития.

"HelpKarma Foundation дава възможност на хората да набират средства за добри каузи изключително бързо, лесно и прозрачно. Мисията ни е да помогнем за изграждането на едно солидарно общество", е записано на сайта й. На него са изписани и ценностите, около които работи фондацията - бързина, прозрачност. "Всяка кампания се проверява, знае се Кой събира средства и за Какво точно. Знае се Колко са събрани и по Какъв начин са изхарчени. И забелязваме, че вече много хора предпочитат да даряват чрез HelpKarma именно заради прозрачността, която тя осигурява. Много хора, които преди не са дарявали, днес вече го правят", пише още в официалното представяне.

За годините на своето съществуване платформата е набрала над 20 милиона лева дарения, като над 13 милиона лева са отишли за хора, които се нуждаят, твърди директорът Константин Кръстев. В интервю за "Геомедия" през юли 2019 г. той описва началото на фондацията така: "Идеята за HelpKarma се роди през 2017 г. До нея стигнахме по болезнен начин. Това е годината, в която станахме свидетели на няколко случая на починали деца поради липса на финансиране за тяхното лечение. През същата година ние си поставихме цел. Да направим така, че никога повече да няма случай на дете, което е починало поради липса на пари. Пътят до целта ни беше ясен. Да създадем прозрачна платформа, в която хората да могат да подкрепят различни дарителски каузи бързо и лесно."

Как работи?

Всеки може да се регистрира и да направи кампания. Фондацията твърди, че даренията са бързи, лесни и без такса (0%) - така пише на главната й страница. Но от дарените средства се отделя % за обслужване на дейността й. По данни на Би Ти Ви процентът, който фондацията удържа, през годините варира и е между 5% и 6%.

В общите й условия са посочени удръжките от фондацията:

- 2.9% + €0.30 от всяко направено дарение под условие се отделят в полза на фондацията с цел покриване на направени разходи за обработка на плащания от използваните платежни институции, PayPal, картови плащания и онлайн платежните системи, с които работим, в съответствие с приетите от тях условия;

- между 0% и по-голям процент, но не повече от 5% от всяка дарена под условие по кампания сума, представляват дарение изключително в полза на "Хелп Карма". От фондацията твърдят, че с тези средства покриват разходи, свързани с поддържане и актуализиране на платформата - разходи за IT, "осигуряване на справедливи и благоприятни условия за работа и други".

Кръстев обяснява в интервюто за "Геомедия": "HelpKarma e организация с идеална цел. Като такава ние нямаме печалба. Лично аз не съм взимал пари от HelpKarma под никаква форма. Едновременно с това обаче ние имаме нужда от устойчивост и независимост. За тази цел ние удържаме 5.8% от всяко едно дарение. Така ние можем да поддържаме страхотен екип (18 човека на пълен работен ден), непрекъснато да подобряваме и усъвършенстваме HelpKarma, да инвестираме в сигурност и прозрачност, да помагаме на добрите каузи. При нас работят страхотни IT специалисти, маркетолози, а също и разполагаме с екип, който обучава и съветва хората как да събират средства по възможно най-бързия начин. За да правим всичко това професионално и отдадено обаче, ние трябва да можем поддържаме финансово нашия екип. В противен случай моделът ни не би могъл да бъде устойчив. И бихме изчезнали поради липса на средства. Ние, а и никой не иска това."

Как са дарява?

Хора, които са дарили през платформата, посочват, че дарението се случва лесно и бързо. Всеки потенциален дарител има възможност да избере сума от 5 евро нагоре и да посочи еднократно ли дарява, или се ангажира да го прави всеки месец, както и желае ли да остане анонимен, или ще посочи име. Дарителите имат право да получат сертификат, ако желаят.

Тези, с които "Дневник" говори, твърдят, че не са си правили труда да четат общите условия, но са били наясно, че ще им удържат такса - най-малко заради банковия превод. Но ги е водила каузата да спасят близък човек. Неправителствена организация, която не желае да се афишира, е успяла да събере пари за скъпа машина, като предварително е била наясно, че 25% ще останат за фондацията.

Какво показа разследването на Би Ти Ви?

Разследването на Би Ти Ви беше излъчено в три части: в първата беше показано, че част от парите, постъпили като дарения, са били разпределяни за заплатите на служителите, както и за годишни бонуси. Част от тях достигат до 80 хиляди лева, изплатени на техническия директор на фондацията Слави Славчев. Освен това на Славчев е бил отпуснат и заем за апартамент. След среща с автора на разследването - Мария Цънцарова, заемът - главница и лихви - е бил предсрочно погасен. Повече за първата част на разследването - четете тук.

Във втория епизод от поредицата Би Ти Ви показа, че медицинският съвет, обявен на сайта на платформата, в който членуват лекари, с които кампаниите се консултират, всъщност не работи, а няколко от неговите членове не знаят, че са в него. Освен това според репортажа има съмнения, че в някои случаи за едно и също лечение са плащали и дарителите, и държавата. Повече за втората част - четете тук.

В третия епизод се разказва как пари на дарители престояват в платформата "Хелп Карма" дори ако необходимостта от тях е отпаднала. Дават се три примера на обща стойност около 1 млн. лв.

В разследването се показва и как Ралица Енева, която е член на борда на "Хелп Карма", майка на три деца, като най-малкото е болно от спинална мускулна атрофия, организира кампания за набирането на 100 000 долара. Сумата без обяснения скача на 350 хиляди долара. Детето се лекува експериментално в Ню Йорк, като медицински специалисти смятат, че за това лечение не се заплаща, защото е експериментално. Енева не отрича, но твърди, че са се наложили операции за около 100 00 долара. Би Ти Ви показва, че тя демонстрира различни пътувания в САЩ, а е набирала през платформата пари за колело на другото си дете. На въпрос с какви пари си го позволява Енева казва - всеки живее така, както успее да живее. Отчети за изхарчените пари така и не са представени от нея.

Какви са проблемите с платформата?

- Прозрачността и отчетността на даренията - на сайта на "Хелп Карма" няма ясен механизъм, по който човек, който е решил да дари, да провери какво се е случило с парите му. Някои дарители разказват, че зависи от нуждаещия се и има хора, които са се отчели напълно, включително за какво ще изразходват, ако има останала сума след лечението. Но на самата платформа не могат да се разгледат документи.

- Непрозрачно е и как се управляват и колко са удържаните разходи върху събраните средства. От фондацията твърдят, че те са 5%, но според годишните финансови отчети, цитирани от Би Ти Ви, в отчета за 2019 г. се вижда, че разходите (за заплати и реклама) възлизат на близо 14% от приходите (1.078 млн. лв. от 7.9 млн.). Тази удръжка над официалните 5% очевидно не става със знанието на дарителите.

Анализ на "Капитал" на случайно избрани неактивни кампании на "Хелп Карма" показва, че разликата между събраните и изплатените средства достига 28%. Според отчетите има още и много голям разход за "реклама" и "други". В същото време нито дарителите, нито дарените имат ясна представа за какво точно отиват тези средства.

- Как се преглеждат и верифицират кампаниите за лечение, след като обявеният медицински съвет всъщност не съществува. Пред Би Ти Ви Ралица Енева, която е член на борда на "Хелп Карма", твърди, че кампаниите се консултират именно с медицинския съвет. Пред телевизията Константин Кръстев коментира, че кампаниите са били консултирани с "едно момиче, джипи, което е от Варна, имаме лекар, който да ни помага с тези, специфичните, медицински въпроси. Ние си имаме джипи". За разлика от фиктивния медицински съвет този личен лекар не е обявен на сайта.

Пред "Дневник" Кръстев заяви, че имената на членовете на медицинския съвет са били подадени от професор Коста Костов, който е пратил и техни снимки. Идеята била този съвет да бъде сформиран, но заради пандемията от COVID-19 той така и не заработил, обяви Кръстев. Попитан дали е подведен от проф. Костов, той заяви: "Не, не искам да кажа това. Просто ние така и не се обадихме на тези лекари. Доста неприятно като цяло. Той ни каза, че е говорил с тях, но е възможно да не си спомнят", каза още Кръстев.

Проф. Костов засега отказа коментар за "Дневник", но снимката му вече е свалена от сайта заедно с тези на другите лекари.

Какво казват от платформата?

Четири дни след излъчването на първите две части от платформата разпространиха позиция, в която твърдят, че Би Ти Ви е представила "едностранчив, повърхностен и манипулативен репортаж, сглобен от отделни фрагменти, с явната цел да бъде напълно дискредитирана фондация "Хелп Карма" и разбито доверието в нея".

Според позицията "Хелп Карма" се явява само и единствено платформа, своеобразен канал за двупосочна комуникация между дарителите и нуждаещите се, като гарантираме разходването на средствата да става съобразно обявените правила и заявените потребности!". От фондацията твърдят, че средствата на дарителите се разпределят в две групи: Средства за каузи/кампании; Средства за издръжка на фондацията, които се набавят като процент от всяко дарение при определени условия.

По повод процента, който се удържа от даренията, от фондацията твърдят, че той е 5%, като в началото е бил 5.8%.

В позицията се твърди, че ще бъдат дадени конкретни отговори по всички каузи, за които Би Ти Ви са споменали, но това към 14 ноември не се е случило. "Дневник" също изпрати въпроси до фондацията, но оттам заявиха, че ще отговорят следващата седмица (след 16 ноември - бел. ред.), когато темата щяла да бъде все още актуална.

Има ли нарушения?

Още в деня на излъчването на първия епизод от поредицата Софийската районна прокуратура обяви, че се е самосезирала и ще провери дали в случая с "Хелп Карма" има престъпление и по кой текст от Наказателния кодекс би могло да бъде квалифицирано.

Със сигурност платформа, която твърди, че е "най-мощният инструмент за набира на средства" дължи много по-голяма отчетност на своите дарители. Но е възможно формално да няма нарушения.

Случаят с "Хелп Карма" показа отново какво се случва там, където държавата отсъства. "Този дефицит на доверие към бюджета и здравната каса нормално отваря място за появата на алтернативна каса, този път дарителска. Колко дългосрочно може да бъде това решение? - не може, естествено", коментира пред "Дневник" Елица Баракова, директор на Bcause.

Какво остава неизяснено?

- Какви проверки на кампаниите извършва фондацията, установявала ли е разминавания и липса на отчети и как е действала?
- Какъв процент удържа платформата за управление на дейността си и в какви разходи се разпределя той?
- Как се преглеждат кампаниите преди публикуване и как след това?
- Кой лекар потвърждава кампаниите, свързани с лечения?
- Как се изплащат сумите към дарените?
- Как гарантира отчетност на кампаниите пред дарителите? Какви документи се изискват от получилите даренията?
- Как избягват риска да се включат измамници сред кампаниите?
- Как и защо на сайта на фондацията са публикувани имена на лекари, които твърдят, че не знаят за медицинския съвет?
- Колко са служителите на фондацията и какви са заплатите им?
- И отчет за конкретните случаи, показани в разследването?
- Какво ще предприеме фондация "Хелп Карма" за бъдещето на платформата?

Какво следва?

Докато прокуратурата проверява дали в случая има престъпление, неправителственият сектор трябва да се отърси от шока, предизвикан от разкритията и смущаващите практики. Голяма част от представителите на различни граждански организации се притесниха за ефекта върху други дарителски кампании и въобще върху дарителството като цяло след разкритията за "Хелп Карма".

В отворено писмо над 50 организации написаха, че причината да се стигне до ситуацията е след разрушаването на добре работещи механизми, какъвто е бил Фондът за лечение на деца. Организациите призовават "ние като общество да се обединим и да изискаме от държавата създаването на адекватни и работещи финансови механизми, които да осигуряват навременно и качествено лечение за болните. А не отговорността за здравето и живота на хиляди хора да бъде прехвърляна изцяло върху дарителите".

Платформата продължава да работи и в момента. В нея има кампании и на чужди граждани.
 Обвиненият шеф на фондация HelpKarma отказва да дава обяснения    
__ 3 __

28/12/21
14:03:29


Софийската градска прокуратура повдигна обвинение за длъжностно присвояване на управителя и председател на управителния съвет на Фондация HelpKarma ("Хелп Карма"). За предявяване на обвинението Константин Кръстев се е явил заедно с упълномощен защитник. При разпита на управителя като обвиняем, той се е възползва от правото си да не дава обяснения, съобщават от прокуратурата.

Разследването по делото се води за финансови злоупотреби и неправомерно отклоняване на средства, събрани в рамките на дарителски кампании, организирани от Фондацията.

В хода му са събрани голям обем доказателства, разпитани са десетки свидетели, назначени са данъчни ревизии на юридически и свързани с тях физически лица, като част от ревизиите са приключени, от други резултатите все още се очаква да бъдат предоставени на прокуратурата.

Съдът е допуснал разкриване на банкова тайна, както и на данъчна и осигурителна информация. В тази връзка по делото е приобщена обемна и относима към предмета на разследване документация. Назначени и изготвени са компютърна, счетоводна и техническа експертизи.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  442       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   09/11/20

Google