Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Как функционира пенсионната система в България?

Още от 2000 г., след наложителна реформа у нас, действа пенсионна система, която се опира на три стълба.

Реформата имаше за цел да облекчи напрежението от негативните демографски тенденции - застаряващото население и ниската раждаемост. И да подобри жизнения стандарт на бъдещите пенсионери, като добави допълнителен доход към държавната пенсия.

Първи стълб: Държавно обществено осигуряване

Преди реформата грижата за старините ни беше поверена само на държавата, като осигуровките отиваха в така наречения I стълб - Държавно обществено осигуряване (ДОО).

Как работи първи стълб

Първи стълб действа на принципа на солидарност между поколенията, като от работещите хора се удържат осигуровки. Те се изплащат под формата на пенсии на възрастното население.

Т.е. сегашните пенсионери се издържат от сегашните работещи. Затова този стълб се нарича още разходопокривен, макар че около половината от необходимите пари за пенсии не могат да бъдат покрити с вноските от работещите.

Просто няма достатъчно работещи. Разликата се дофинансира от данъците ни чрез държавната хазна.

Втори стълб: Допълнително задължително пенсионно осигуряване

С реформата беше въведена и лична отговорност на всеки човек за късните му години чрез изграждането на II стълб - Допълнително задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО). То е в сила за всички лица, родени след 31. 12.1959 г.

Как работи втори стълб

Втори стълб работи на капиталов принцип, като вноските постъпват по индивидуална партида и се инвестират от частни Пенсионно осигурителни дружества (ПОД). Целта е да се постигне доходност в Универсален Пенсионен фонд (УПФ) и в Професионален пенсионен фонд (ППФ).

В УПФ се осигуряват всички работещи, които са родени след 31 Декември 1959 г.

В ППФ се осигуряват всички работещи, които работят при по-тежки условия. Т.е. полагат труд по, така наречените, първа или втора категория труд и имат право да се пенсионират по-рано от останалите.

Пенсии от втори стълб

Пенсията от УПФ е пожизнена, а от ППФ е с фиксиран срок. Нейната цел е да покрие периода между по-ранното пенсиониране и пенсионирането при трета категория труд.

Кога стават наши нашите средства в УПФ и в ППФ?

Средствата събрани в тези партиди не могат да бъдат изтеглени преди пенсиониране, освен при възникването на точно определени специални обстоятелства.

При смърт на осигуреното лице

В този случай средствата се наследяват от законните наследници по права линия

При настъпване на трайно намалена работоспособност над 89,99%

Изплаща се половината от натрупаните средства, а при определени условия се позволява ранно пенсиониране и на хората, които полагат най-масовата трета категория труд.

Трети стълб: Допълнително доброволно пенсионно осигуряване

Въведе се и III стълб - Доброволно пенсионно осигуряване (ДПО), в който може по желание да се осигурява всеки на възраст над 16 години. Без лимит на горната възрастова граница.

Как работи трети стълб

При третия стълб е предвидена голяма свобода и гъвкавост. Вноските са доброволни. На практика, принципът е "внасяй колкото можеш и когато можеш".

Кога стават наши нашите средства в ДПФ?

Средствата се натрупват по индивидуална партида и се инвестират с цел получаване на срочна допълнителна пенсия. Но могат да бъдат изтеглени и по всяко време преди това.

Други екстри на ДПФ?

Към това се добавя и възможността за данъчни облекчения. Те могат да намалят плащаните от нас данъци с до 10%.

Осигурителни вноски

В първи и втори стълб - УПФ и ППФ

Осигурителните вноски се разпределят между наетите и работодателя в зависимост от годината ни на раждане и категорията труд. Те се изчисляват като процент от месечното брутно възнаграждение.

В трети стълб - ДПФ

Осигурителните вноски в трети стълб са в размер, определен от самия осигурен. Ако решим, че искаме да се осигуряваме допълнително за пенсия - сами ще определим размера и честотата на вноските в ДПФ. Изборът на компанията и фонда, в който да се осигуряваме за допълнителна пенсия, е личен.

Осигурителен фонд

За първи път избираме осигурителния си пенсионен фонд, когато започваме първата си работа. Срокът да направим това е тримесечен.

Но повечето млади хора не се възползват от това си право. Така, в над 90 на сто от случаите пропускат този срок. Тогава се разпределят служебно от комисия в Националния осигурителен институт.

Веднъж попаднали в пенсионен фонд, можем да го сменим, като условието е да е минала поне една година от последната промяна.

Предимствата на трите стълба

Трите стълба на пенсионния модел взаимно се допълват.

Счита се, че пенсията от първия стълб (държавната) би могла да осигури около 30% от доходите на всеки, който се пенсионира. На практика, тази пенсия ще бъде в размер на около 30% от последната работна заплата на лицето преди пенсиониране.

Пенсията от втория стълб - задължителното осигуряване в частни пенсионни фондове за всички родени от 1960 г. нататък - би следвало да осигури допълнителни 10-15%. Или общо тези два стълба ще осигурят между 40% и 50% от размера на заплатата преди пенсиониране.

Разликата от около 20% (до достигането на препоръчителните 70% от последната заплата) трябва да бъде компенсирана от всеки от нас индивидуално. Това става чрез осигуряване в доброволен пенсионен фонд или чрез други подходящи финансови инструменти.

Други подобни ресурси
Фирми:   Информация, Реклама
Лица:     Образование
Стоки:    Комуникации
Сайтове: Интернет пазар


 
  Снимки от сайта или реклама на "Интернет ресурси"
 
 
  Линкове към Как функционира пенсионната система в България?
 
W87334 Как функционира пенсионната система в България? Източник News.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  Иван Димитров
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Интернет ресурси  >>>
  Категория:  >>>
  Група:
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Димитър Манолов за двата вида пенсии: Да не сравняваме вода с олио    
__ 1 __

09/12/20
02:01:04
Всички социални партньори подкрепиха законопроекта за изменение на Кодекса за социално осигуряване и смятаме, че по най-бързия начин той трябва да се приеме и обнародна в "Държавен вестник" преди изборите. Това заяви пред БНТ предсeдателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.

Според него в законопроекта е постигнат добър баланс.

От своя страна президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов подчерта, че по темата за втория стълб на пенсиите не се работи от вчера. По негови думи направеното със сигурност е по-добро от това, което е съществувало досега в закона. Той се съгласи с мнението, че моделът е съставен добре.

Велев бе категоричен, че ако има възможност за прехвърляне на партидите в НОИ, то трябва да е възможно до момента на пенсиониране, тъй като само тогава може да се направи информиран избор.

Това стана ясно днес на националният съвет за тристранно сътрудничество

Манолов се съгласи, че хората масово нямат представа за какво става дума и трябва могат да вземат информирано решение. По тази причина на първите, които ще се песионират, ще се даде по-дълъг срок. От там нататък този срок трябва да се отдалечава колкото се може повече. Той посочи, че когато парите се прехвърлят в НОИ, таксите остават за този, който ги е събрал.

Манолов бе категоричен, че не може да има еднозначен отговор на въпроса за кого е изгодно да си прехвърля парите, тъй като всеки казус е различен. По негови думи и двата отговора може да са неверни, ако се опитаме да дадем универсален отговор.

Велев и Манолов обясниха, че солидна полза от прехвърлянето ще имат както осигуряващите се на близък до максималния осигурителен доход, така и осигуряващите се на минимална пенсия.

По думи на Велев законът предвижда втора пожизнена минимална пенсия минимум 15% от минималната, получавана от НОИ. Той посочи, че изплащането ще става по три начина - най-малките суми се предоставят еднократно, вторият вариант е на разсрочено плащане, а третият - пожизнено плащане.

От Камарата подкрепят промените в Кодекса за социално осигуряване

Председателят на АИКБ обясни, че пожизнени пенсии няма да получават тези, които нямат достатъчно натрупване. Те обаче ще намаляват с течение на времето, тъй като в момента вторият стълб работи по-малко от 20 години.

Манолов подчерта, че наследяването е за срочните пенсии, като не може да има едновременно пожизнена и наследяема пенсия. Той посочи, че пожизнените пенсии могат да бъдат също за известен срок изплащани по график и след това преминаващи в пожизнени, като за срока, когато се изплащат по график, те също са наследяеми.

На въпрос защо вторите пенсии се наследяват, а тези от НОИ - не, Манолов посочи, че това, че пенсията от НОИ не се наследява, е фактически невярно. По негови думи, когато едно лице почине, неговите наследници получават още една пенсия.

Ако влезем в този разговор, няма да стигнем доникъде, защото ще почнем да сравняваме вода с олио, смесвайки две субстанции, които нямат нищо общо, заяви президентът на КТ "Подкрепа".

Той посочи, че за съжаление ще има и добавки към пенсиите, чийто размер ще е сходен с банковите такси, които ще се плащат за тях.

Велев шеговито допълни, че още една причина да има задължителна матура по математика, е именно за да разбират хората какво става с парите им.

Предстои законът да бъде приет следващата седмица

Припомняме, на 19 ноември бюджетната комисия прие за второ четене бюджета за обществено осигуряване. Чрез закона за бюджета се променя и срока, при който желаещите бъдещи пенсионери могат да прехвърлят партидата си до юли от частен пенсионен фонд в НОИ. По този начин държавата иска да се намали загубата на пари от пенсията на първите пенсионери родени след 1960 година.

Вчера от Българската стопанска камара (БСК) изразиха подкрепа във връзка с предложения законопроект за промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО).
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  447       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   08/12/20

Google