Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Правилно управление на спестяванията

Правилното управление на спестяванията ни е не по-малко важно от самия процес на спестяване, за да можем да поддържаме стандарта си на живот във времето. В последните месеци навсякъде се сблъскваме с вихрещата се инфлация и без значение дали това е временно или трайна тенденция, е редно да се замислим как да защитим парите си.

Ако погледнем статистика как хората разпределят спестяванията си в различните държави, ясно си личи разликата в акумулирането на богатство в България спрямо богатите западни страни:

българите "инвестират" 82% от спестяванията си в депозити и пари в брой, срещу само 37% в развитите държави
63% от парите на европейците са инвестирани на капиталовите пазари и във фондове, докато в България този процент е едва 18%

Докато през 2007-2008 това не беше проблем, защото лихвите по депозитите бяха високи, в момента ситуацията е съвсем различна. Най-големите банки в страната вече обявиха, че прекратяват откриването на срочни депозити, докато останалите предлагат нулеви и дори отрицателни лихви по тях. Затова от "Карол Капитал", водещо управляващо дружество в България, споделят 3 основни принципа за правилно управление на спестяванията, за да ги защитим и увеличим с времето. Ключовият съвет и в трите е - инвестирайте:

1. Инвестирайте в различни активи

Основно правило в инвестирането е " не слагайте всички яйца в една кошница", още познато като правилото на диверсификацията, или казано по-просто - включването на разнообразни активи в инвестиционния портфейл. Инвестицията само в един актив е нож с две остриета - при благоприятно развитие на пазара можете да достигнете много висока доходност, но при лошо представяне можете да загубите голяма част от парите си. Решението е да включите няколко различни вида активи във вашия портфейл. Спрямо очакванията ви за доходност и нивото на риск, което сте склонни да поемете, може да изберете готов портфейл от фондове, който инвестира в различни активи.

2. Инвестирайте дългосрочно

Друга общоизвестна истина на финансовите пазари е, че най-ценният актив е времето. Дългосрочният хоризонт на инвестицията позволява да се възползвате максимално от ефекта на сложната лихва, който Айнщайн не случайно нарича "осмото чудо на света".
Нека си представим, че разполагате с 10 000 лв. и разгледаме две ситуации.
В първата инвестирате тези 10 000 лв. за 10 г. при 8% средна годишна доходност. В края на периода ще сте акумулирали 21 589 лв. Ако за целия период всеки месец добавяте по още 100 лв. към портфейла си, накрая ще сте инвестирали общо 22 000 лв., а ще имате 38 973 лв.
Ако вместо това обаче можете да инвестирате тези 10 000 лв. за период от 20 г., дори без да добавяте повече средства, на края на периода ще разполагате с 46 609 лв.

3. Част от спестяванията си инвестирайте в акции

Независимо колко малко риск сте склонни да поемете с парите си, задължително някаква част от вашия портфейл инвестирайте в акции. Те са активът, който най-успешно ще ви предпази от инфлацията в дългосрочен план, както се вижда и от графиката по-долу:

Най-лесният начин да инвестирате в акции е да изберете широк глобален фонд, какъвто е Schroder ISF Global Sustainable Growth например. Фондът инвестира в социално отговорни компании от цял свят и се представя значително по-добре от пазара в последните години.

Благодарение на професионалното управление от Schroders, инвестициите в този фонд се представят дори по-добре от горния пример, а именно за последните 10 г. нашите 10 000 лв. днес вече са нараснали до 33 570 лв. без да сме правили допълнителни вноски за периода.

Допълнителен плюс е, че доверявате парите си на глобална инвестиционна компания с над 200-годишна история - Schroders, която чрез местния си партньор "Карол Капитал" предлага на българския пазар близо 170 международни фонда във всички видове активи, региони и сектори.

Други подобни ресурси
Стоки:    Финанси и инвестиции


 
  Снимки от сайта или реклама на "Финанси и счетоводство"
 
 
  Линкове към Правилно управление на спестяванията
 
W97466 Правилно управление на спестяванията Източник Dnevnik.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  КАРОЛ АД
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област: София-град
  Населено място: София
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Финанси и счетоводство  >>>
  Категория: Инвестиции  >>>
  Група:
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Инвестиционните фондове у нас вече управляват 7.7 млрд. лева.    
__ 1 __

25/11/21
22:29:31


Към края на септември 2021 г. активите, управлявани от местните и чуждестранните инвестиционни фондове, които осъществяват дейност в България, възлизат на 7692.7 млн. лева. Техният размер се увеличава с 2445.6 млн. лева (46.6%) в сравнение със септември 2020 г. (5247 млн. лева) и с 587.2 млн. лева (8.3%) спрямо юни 2021 г. (7105.5 млн. лева).

Като процент от БВП (над 128.4 млрд. лева по прогноза на БНБ) общият размер на активите на местните и чуждестранните инвестиционни фондове към септември 2021 г. е 6% при 4.4% от БВП към септември 2020 г. ( близо 120 млрд. лева по данни на НСИ) и 5.5% към края на второ тримесечие на 2021 година.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  507       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   11/11/21

Google