Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Излетя най-скъпия телескоп в историята

Днес "Джеймс Уеб" (James Webb Space Telescope) най-накрая започна едномесечното си пътешествие от 1.5 млн. км към точка, в която ще се намира от другата страна на Луната по отношение на Слънцето. След редица пропуснати дати за изстрелване (последната бе вчера, заради лошото време) това изглежда като коледно чудо.

Най-смелият проект за изследване на Вселената трябваше да започне преди три години, а все се отлагаше. До днес, когато излитя най-скъпия телескоп в историята.

Това е телескоп, замислен да надникне по-дълбоко във Вселената от предшествениците си - включително от известния "Хъбъл", чиито изображения и данни десетилетия наред обогатяваха представите на човека за близки и далечни явления.

За разлика от "Хъбъл", който орбитира около Земята, "Джеймс Уеб" ще орбитира около Слънцето от точка на гравитационен баланс (т. нар. точка на Лагранж). От тази позиция телескопът ще наблюдава с огледалото си с диаметър 6.5 метра и с тънко златно покритие инфрачервения свят, докато и планетата, и Слънцето са зад него.

Той се отличава от "Хъбъл" и по това, че предшественикът му, чиято мисия приключва, работи с видима с човешко око (а не инфрачервена) светлина за целите на изследванията, и бе създадено то НАСА. "Джеймс Уеб" е резултат от партньорство наамериканската (NASA), европейската (ESA) и канадската космическа агенция (CSA).

"Джеймс Уеб" излетя с ракета от космодрума на Европейската космическа агенция във Френска Гвиана в 14:40 ч. българско време, за да наблюдава светове отвъд Слънчевата система.

Сред тях са първите звезди и галактики, създали се в космоса, чието наблюдение далеч не е само въпрос на любопитство. Тази мисия насочва "Джеймс Уеб" и към произхода на живота - именно първите звезди започват да захранват космоса с тежки химични елементи, "произведени" в ядрата им и изграждащи костите, кръвта и гените на човека.


Поглед към началото

Амбицията е голяма, защото се простира към първите няколкостотин милиона години на Вселената, преди над 13.5 млрд. години. Надеждата - също: търсят се, покрай всичко друго, и знаци за живот, различен от земния.

С наблюдението на светлина, близка до инфрачервения спектър, телескопът ще надзърне необичайно далеч в пространството и, следователно, във времето - светлината от далечни звезди и планети, която ще достига до него, е започнала пътуването си преди милиарди години.

Инфрачервеният спектър е подходящ за това наблюдение заради т. нар. "червено отместване" - увеличаване на дължината на вълните на светлината. Тя се "разтяга", докато пътува през космоса, заради факта, че Вселената се разширява, и това се отнася още повече за излъчваната от най-рано появилите се звезди. За разлика от видимата (оптична или достъпна за човешко око) светлина инфрачервените честоти например дават възможност да се надзърне през облаци космически прах - а в тях често се формират звезди и планети.

"Джеймс Уеб" трябва да наблюдава атмосферите на тези планети, като се възползва от светлината, която засича на възраст милиарди години. Пред телескопа далечни светове ще минават пред звездите, около които орбитират, и уредите му ще измерват как инфрачервената светлина се поглъща от атмосферата им. Това ще разшири познанията на човечеството за екзопланетите и тъмната материя, но и за образуването на много звезди.

Ако успее, никоя създадена от човек машина няма да е преодолявала подобна бариера: поглед към ранния етап от развитието на вселената, преди 13.5 млрд. години, когато тя е "само" на няколкостотин милиона.

Това е и причината за НАСА стойността на това изстрелване да е подобна на мисиите "Аполо" до Луната.

Много неща се объркаха и още може да се объркат

"Джеймс Уеб" трябваше да бъде изстрелян от космодрума край град Куру във Френска Гвиана на 24 януари, а преди това - на много различни дати от 2018 г. насам. Различни проблеми забавяха събитието, но датата се изместваше заради все по-малки (според екипа) технически проблеми, а последно - заради лошото време.

За полета на наследника на "Хъбъл" всичко е готово. Протоколите за изстрелването, за подготвеността на ракетата и други са изпълнени, но и "щом се изстреля, все още е нужно 300 неща да сработят съвършено, за да бъде успех," казва за Space.com администраторът на НАСА Бил Нелсън. През 1961-1968 г. Джеймс Уеб, дали името на телескопа, е вторият човек на същия пост в американската космическа агенция.

Възможните сценарии за провал дори само по една точка същевременно са много. Голяма част от тях са свързани с начина, по който ще се разгърне в космоса: заради размера му се наложи да бъде сгънат, за да се побере в ракетата Ariane 5. Този процес е свързан и с нещо като контролирана експлозия в хода на 27-минутното извеждане.

На учените остава да се молят работата по изпипването на всеки детайл в последните 25 години да е дала плодове: при проблем възможността "Джеймс Уеб" да бъде поправен е нулева заради разстоянието от Земята.

Те ще се сблъскат и с въпросите на обществото дали усилията си струваха, буквално. В медиите напоследък основен акцент (заради постоянното отлагане) бе сумата от 10 млрд., инвестирана в проекта, а не толкова възможностите, които той ще предложи за изследване на Вселената.

За да се избегне такъв провал, "Джеймс Уеб" няма да започне да събира данни преди лятото: учените ще го настройват и изпробват поне пет месеца след като достигне точката, от която ще орбитира.

Други подобни ресурси
Фирми:   Обучение / курсове
Стоки:    Информация, култура


 
  Снимки от сайта или реклама на "Наука и образование"
 
 
  Линкове към Излетя най-скъпия телескоп в историята
 
W98966 Полетя ловецът на най-добре пазените космически тайни Източник Dnevnik.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Наука и образование  >>>
  Категория: Космос  >>>
  Група:
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Древни галактики с първата снимка на Джеймс Уеб    
__ 1 __

12/07/22
13:05:05


Американският президент Джо Байдън представи първото от серия изображения на телескопа "Джеймс Уеб" във всичките им цветове.

"Гледаме над 13 млрд. години назад. Връщаме се почти в началото, каза на същия брифинг в Белия дом администраторът на американската космическа агенция НАСА Бил Нелсън, докато описваше видяното. Светлина от галактики, изкривена от други галактики, пътувала в космоса милиарди години, преди да стигне до хората."

Първото показано от президента на Съединените щати и администратора на НАСА е и най-доброто и подробно инфрачервено изображение на вселената, виждано досега (телескопът работи в инфрачервения спектър).

Апаратът ще търси първите звезди, за да разбере повече за еволюцията на галактиките, екзопланетите (планети извън Слънчевата система) и много други. Със способностите му се очаква да промени представите за вселената, а и за първите ѝ "мигове".

Това ще стане, докато телескопът работи по двете си основни цели: да документира звездите от "началото" и да установи дали има далечни планети, които са обитаеми.

Изображението от снощи и подготвените за публикуване днес са само знак, че "Джеймс Уеб" може да направи това; работата предстои.

Какво се вижда

Изображението, направено с широкото 6.5 м огледало със златно покритие, е на галактическия куп SMACS 0723 от съзвездието, известно като "Летяща риба". То е познато на човечеството от векове и е на 4.6 млрд. светлинни години (разстоянието, което би изминала светлината за година със собствената си скорост и немислимо за човек), но е изкривило светлина от много по-далечни обекти. Масивни обекти действат като т. нар. гравитационна леща и изменят траекторията на преминаваща наблизо светлина - на пръв поглед изкривяват пространството.

Тук, в червено и съвсем малки, се виждат и изображения на галактики, съществували едва 600 млн. години преди Големия взрив - много време за човек, но малко за вселената, чиято възраст се оценява на 13.8 млрд. години. Светлината от тях е пътувала над 13 млрд. години, за да стигне до огледалото на телескопа.

Конкретният кадър комбинира изображения, събрани от "Джеймс Уеб" в продължение на над 12 часа (някои от най-подробните, правени от други телескопи досега, са заснемани в продължение на седмици).

По думите на Нелсън в следващите изображения, които ще бъдат показани от НАСА още днес, ще има връщане още по-назад - на 13.5 млрд. години. "Исторически момент за науката и технологията, за Америка и за цялото човечество", каза още Байдън ("Джеймс Уеб" е създаден в партньорство на САЩ с Европейската космическа агенция и Канадската космическа агенция).
 Джеймс Уеб откри най-старите известни галактики    
__ 2 __

20/11/22
22:23:23

Нови снимки от "ранните" години на Вселената, направени от телескопа "Джеймс Уеб", показват, че галактиките са се формирали много по-рано, отколкото се предполагаше.

Находката, описана в The Astrophysical Journal Letters, сочи, че една от галактиките е била формирана едва 350 млн. години, друга - 450 млн. години след Големия взрив, когато, според общоприетото в науката схващане, се е появила Вселената, преди 13.8 млрд. години.

"Едва няколкостотин милиона години след Големия взрив вече има множество галактики. "Джеймс Уеб" разкри нова граница, а това ни отвежда по-близо до разбирането на това как е започнало всичко", казва Томазо Треу, астроном от Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA).

"Нова страница в астрономията"

Двете галактики, освен много далечни, са изключително ярки. За окончателното потвърждаване ще са нужни още изследвания, но според изследователите доказателствата за момента са убедителни.

Потвърждението - и откриването на още галактики - ще отворят "нова страница в астрономията", тъй като ще доближат изследователите още повече до Големия взрив.

"Джеймс Уеб", който излетя миналата Коледа след дълги години отлагане, а заработи в края на пролетта, вече изследва първите звезди и улови светлина от няколко съществували няколкостотин милиона години след Големия взрив.

Намирането на толкова стари вече образувани галактики обаче подобрява рекорда, държан от "Хъбъл": през 2016 г. той засече GN-z11, оформена 400 млн. години след Големия взрив.

От данните на "Джеймс Уеб" следва, че в откриването на тази галактика няма нищо необичайно.

Само за половин година работа на най-мощния космически телескоп са открити две, а други учени твърдят, че са се натъкнали и на още по-стара галактика - 250 млн. години след появата на Вселената.

"Кога и как са формирани първите галактики, остава един от най-интригуващите въпроси", казват изследователите, но виждат, че създаването на "Джеймс Уеб" ги приближава с още една крачка до отговора.

Предстои още работа с данните, но и досега наличните вече променят представата за Вселената: на астрономите ще се наложи да преосмислят идеята си как се образуват галактиките и как е възможно да са образували звездите си толкова рано. Според авторите на изследването това са първи стъпки в новото разбиране, което в научните среди се очаква от "Джеймс Уеб" за еволюцията на Вселената.

 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  557       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   25/12/21

Google