Ресурсбук България. Данни за избрана стока/услуга

 

Вариво

Зърнено-бобовите култури са група културни растения от семейство Бобови, които се отглеждат преди всичко заради зърното (семената) си с високо белтъчно съдържание.

Към групата на зърнено-бобовите се отнасят културите: фасул, соя, грах, леща, нахут, бакла и други. Зърното от част от тях се използва за храна на хората в сварено състояние, поради което тези култури се наричат най-общо „варива“.

Други подобни ресурси
Фирми:   Храни и напитки
Лица:     Химия
Сайтове: Храни и напитки


 
  Снимки на стоката / услугата или реклама на Храни и напитки
 
 
  Ценови данни
 
  Мярка:   Брой
  Количество:   1
  Ориентировъчна цена: 0
 
  Контакти
 
  Фирма - доставчик  Би Си Си Хандел - обработка на мляко
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Класификация
 
  Група на стоката: Храни и напитки  >>>
  Подгрупа: Плодове, зеленчуци и консерви   >>>
  Тип:
 
Конкретни артикули от стоката Вариво
Код Име на стоката Мярка Кол. Цена Купи >>>
 
  Линкове към Вариво
 
W10186 Лечение и забавяне на стареенето Здравеопазване Сайт Виж  ~  
W55460 Здравето зависи от добрата имунна система Здравеопазване Сайт Виж  ~  
 
Други стоки и услуги доставяни от фирмата
Код Име на стоката Доставчик Мярка Кол. Цена Детайли
2071 Мляко Би Си Си Хандел - обработка на мляко Литър 1 0 Виж : 450
 
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Задава се световен недостиг на нахут    
__ 1 __

07/07/22
13:31:04


Не е добро време да си фен на хумуса. Световните доставки на нахут, основната съставка на хумуса, може да спаднат с до 20% тази година според данни на Global Pulse Confederation, пише "Ройтерс".

Лошото метеорологично време и войната в Украйна засегнаха доставките на богатото на протеин бобово растение, повишавайки цените на храните и създавайки главоболия на производителите на храни.

От нахут се правят хумус, брашно, супи, варени ястия, както и обилно подправени такива. Докато той става все по-популярен в САЩ, нахутът отдавна е от ключово значение за диетите на хората в Индия и Близкия изток - места, които вече изпитват затруднения да покрият нарастващите разходи за внос на храни.

Земеделските производители в САЩ - четвъртия по големина износител на нахут в света - засадиха по-малко нахут тази година, тъй като лошото време възпрепятства в сериозна степен пролетната сеитба и те дадоха приоритет на по-доходоносни основни земеделски култури като пшеница и царевица, показват правителствени данни.

Войната в Украйна изостря дефицита на нахут

Междувременно основните купувачи от Южна Азия и Средиземноморието се опитват да изкупуват намаляващите американски запаси, докато доставките се свиват в световен мащаб и докато войната между Русия и Украйна - и двете производители на нахут - изостря нарушенията на световните вериги за доставки.

"След като войната между Русия и Украйна избухна, търсенето отбеляза бум", посочва Джеф Ван Певенидж, главен изпълнителен директор на Columbia Grain International, търговец и доставчик на зърно и бобови растения, със седалище в Портланд, като допълва: Станахме свидетели на силно търсене от Китай, след това имаше обаждания от клиенти в Пакистан и Бангладеш."

Украйна не можа да засее цялата си реколта от нахут заради войната, с което тя е по-малко с 50 000 тона, обикновено изнасяни за Европа, уточнява Навнит Сингх Чабра, директор на Shree Sheela International, световен търговец на нахут и брокерска фирма.

Санкциите, целящи ограничаване на достъпа на Русия до световната финансова система, също така възпрепятстваха покупките на селскостопанските ѝ продукти, допълва Чабра, тъй като някои купувачи се опитват да избегнат усложнения с плащането. Водещ износител на нахут, Русия обикновено представлява около 25% от световната търговия.

"Русия изнася между 200 и 250 хил. тона минимум годишно. След като войната започна през февруари, доставките бяха напълно унищожени", изтъква Чабра.

Проблемите с транспортирането изостриха ограниченията в предлагането и допринесоха за повишаващите се цени, особено в САЩ.

Струпването на кораби в северозападната част на Тихия океан принуди някои търговци на зърно да превозват контейнери с нахут с жп транспорт на хиляди километри, използвайки по-скъпи и обиколни маршрути, за да изпълнят поръчките.

Нахутът също така е предразположен към болести, които могат да изискват скъпи фунгициди (пестициди, които контролират гъбични заболявания).

Оскъдните доставки спомогнаха за повишаване на цените на дребно в САЩ. Нахутът в хранителните магазини в страната е поскъпнал с 12 процента спрямо миналата година, близо 17 процента по-скъп в сравнение с времената отпреди пандемията според последните данни на NielsenIQ. Цените на хумуса са се повишили с 6.9% от 2019 г. насам.

Производителят на хумус Sabra Dipping Company разполага с достатъчно запаси, "за да се предпази от неочакваното", посочва главният изпълнителен директор Джоуи Бергщайн пред "Ройтерс". Компанията се е опитвала да се справи със смущения в производството по време на модернизиране на завода тази година в окръг Честърфийлд, щата Вирджиния, което е накарало клиентите да изпращат порой от оплаквания в "Туитър" и "Фейсбук" за недостиг на хумус.

Търсенето в световен мащаб изпреварва доставките

Търсенето в световен мащаб изпреварва доставките според данните за търговията и проучване на Shree Sheela International. Турция наложи забрана за износ, докато добивите в Мексико са се свили заради лошо време.

В Австралия, също водещ износител на нахут, фермерите са се борили с наводнени полета, докато продавачите са търсили начини да осигурят място за контейнери на океанските товарни кораби. Части от засадените площи все още са под вода. Австралия изнася нахут главно за пазарите с най-голямо потребление - Индия, Бангладеш и Пакистан.

В САЩ засадените площи с нахут през тази година са с близо 5% по-малко, съобщи министерството на земеделието. Американският пазар вече изпита затруднения с по-малки запаси, след като миналогодишната реколта беше с една трета по-слаба заради опустошителна суша от Северна Дакота до щата Вашингтон. Общо вътрешните доставки отбелязват спад от 10.5% към 1 юни спрямо миналата година.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  445       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   07/06/19
 
Google