Ресурсбук България. Данни за избрана стока/услуга

 

Диня

Витамин С и бета-каротинът, се съдържат в динята, са сред най-силните антиоксиданти, които предпазват клетките от вредните свободни радикали. В половин диня се съдържат и около 900 мг калий, който способства за намаляване на кръвното, 100-ина калории, 1 г мазнини и 2 г въглехидрати.

Динята допринася за предпазването от инфаркт

Динята съдържа около 95 % вода - най-високият процент сред плодовете! Поради това тя има силно прочистващо действие за организма, спомага за по-добър метаболизъм, а също се използва и като диуретик. При бъбречно болни хора се препоръчва обилното ядене на диня, за да се прочистят бъбреците от натрупаните песъчинки и камъни. Спомага за изчистване на уреята и пикочната киселина.

Динята е богата и на витамин С и В. Тя съдържа и ликопен, който макар и в малки количества допринася за предпазването от инфаркт. Специалистите препоръчват, когато се правят диети, динята да е по-презряла.

Много хора обичат комбинацията диня и сирене. Но както всяко едно прекалено нещо, така и честото консумиране на тази комбинация (ежедневно или под формата на диета) води до загуба на поемането на омега 3, цинк, желязо, магнезий и други полезни за организма елементи.

Поради голямото си съдържание на вода динята води до често уриниране, подуване на стомаха (което дава едно чувство за заситеност) и има разхлаждащ ефект. Прекаленото ядене обаче не е толкова полезно. Това се дължи на съдържанието на захар в плода. Нормално е поемането на 3-4 порции плодове за ден. Ако консумирате само диня трябва да хапнете до 4 парчета за деня.

Други подобни ресурси
Фирми:   Храни и напитки
Лица:     Химия
Сайтове: Храни и напитки


 
  Снимки на стоката / услугата или реклама на Храни и напитки
 
 
  Ценови данни
 
  Мярка:   Килограм
  Количество:   1
  Ориентировъчна цена: 0
 
  Контакти
 
  Фирма - доставчик  Плодове, зелечуци, консерви и туршии
  Лице за контакти:  
  Телефон   -
  E-Mail  -
 
  Класификация
 
  Група на стоката: Храни и напитки  >>>
  Подгрупа: Плодове, зеленчуци и консерви   >>>
  Тип:
 
Конкретни артикули от стоката Диня
Код Име на стоката Мярка Кол. Цена Купи >>>
 
  Линкове към Диня
 
W1234 25-те най-полезни храни | Жената днес Здравословни Храни Виж  ~ 
S2776 25-те най-полезни храни Храни и напитки Индекс Виж  ~  
F6274 Зеленчукова Борса Дружба Търговия София Виж  ~  
O7531 Новата борса Бургас Търг.комплекс Бургас Виж  ~  
F6273 Тържище Слатина-Булгарплод ООД Търговия София Виж  ~  
 
Други стоки и услуги доставяни от фирмата
Код Име на стоката Доставчик Мярка Кол. Цена Детайли
2925 Коприва Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 784
2924 Краставици Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 4 Виж : 888
2845 Зеле Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 2451
2844 Целина Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 1184
2778 Леща Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 1717
2775 10-те най-полезни зеленчука Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 1413
2772 Банани Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 1588
2763 Пшеничен зародиш Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 1458
2762 Китайско зеле Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 1068
2761 Лимон Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 1393
2760 Смокини Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 1245
2759 Стафиди Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 1024
2758 Манго Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 974
2754 Маруля Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 1102
2753 Пъпеш Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 1179
2752 Зелен фасул(едамаме) Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 1067
2751 Червено цвекло Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 1276
2750 Бадеми Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 982
2749 Малини Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 996
2748 Авокадо Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 1387
2746 Годжи бери Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 731
2745 Чесън и лук Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 1152
2744 Спанак и лапад Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 1007
2743 Патладжан Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 828
2742 Пиперка (чушка) Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 1101
2741 Тиква Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 877
2740 Сладък картоф Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 820
2739 Брюкселско зеле Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 836
2738 Броколи Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 777
2737 Домати Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 2466
2591 Череши Плодове, зелечуци, консерви и туршии Брой 1 5 Виж : 3891
2188 Ябълки Плодове, зелечуци, консерви и туршии Килограм 1 0 Виж : 872
2045 Консерви Плодове, зелечуци, консерви и туршии Брой 1 0 Виж : 1066
 
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Най-сладки и сочни дини    
__ 1 __

14/07/22
22:35:22


Студената и сладка диня е любимо лятно лакомство, особено при горещо време. Но очакванията не винаги съвпадат с реалността.

Динята изглежда перфектна отвън, но вътрешността е или незряла, или презряла. На плодовете обаче има специални белези, които издават наистина зрял и сладък екземпляр сред купчината „брак“. Какво да търсите при избора на диня, за да не направите голяма грешка:

1. Размерът на динята

Разбира се, размерът зависи от сорта и мястото на отглеждане. Ако обаче изберете плодове от същата партида, вземете екземпляр със среден размер или малко по-голям. Не гонете огромна или малка диня. И в двата случая съществува риск те да бъдат или пълнени с химикали, или откъснати, докато са още незрели.

Между другото, ако динята е узряла, тогава дори и с голям размер, тя няма да тежи много. Но зеленият плод е много по-плътен и по-тежък. Той ще потъне във вода, за разлика от зрялата диня. Вярно е, че твърде малкото тегло също трябва да ви предупреди за лошо качество, защото плодовете могат да бъдат презрели или сухи. Средното тегло на добрата диня е 6-9 кг.

2. „Бузи“

„Бузата“ е онова жълто петно ​​отстрани на плодовете, което се образува на мястото, където динята е лежала по време на узряването. В никакъв случай не трябва да го бъркате с болест или незрялост, просто слънчевите лъчи не са достигнали там. Обърнете внимание на петното. Колкото по-жълто е, толкова по-сочна и сладка е пулпата на динята. Но бяла или бледа „буза“ е знак за безвкусен плод. Размерът на петното също играе роля. Ако е твърде голямо, това означава, че плодовете са узрели при недостатъчно топли условия, което ги прави по-малко вкусни.

3. Целостта на плода

Не забравяйте да проверите дали кората е непокътната. В никакъв случай не трябва да има вдлъбнатини, пукнатини, порязвания, кафяви петна и още повече изгнили места по динята. Проблемът е, че питателната и сочна пулпа се обожава от бактериите, които попадат в динята дори чрез микроскопични драскотини. В резултат на това това може да доведе до отравяне и лошо храносмилане.

Същото важи и за нарязаните дини и тези с изрязан отвор, за да покажат търговците вътрешността на плода. Затова по-добре си купете цяла диня и й се насладете, но не се опитвайте да спестите пари, изкушавайки съдбата.

4. Звук при почукване

Може би това е най-известният и ефективен начин за определяне на сочността на динята. Почукайте я и се ослушайте. Ако чуете звънтящ, кънтящ звук, динята е сочна. Ако е глух – незряла, суха отвътре или презряла. Как да разпознаем звука? За сравнение, почукайте няколко плода и ще забележите разликата.

5. Цвят на кората

Зряла и вкусна диня може да се познае веднага. Има зелена, плътна кора с ясни ивици и лъскав блясък. Смята се, че колкото по-голямо е разстоянието между ивиците, толкова по-вкусен е плодът. Когато режете диня, можете ясно да усетите миризмата на прясна трева. По-добре е да стоите далеч от екземпляри с такъв външен вид: хаотичен и нехарактерен модел с размазани ивици върху матова кора е знак за незрялост или болест на динята. Това включва и кората, която лесно се поврежда дори с нокът.

6. Сезон на продажба

По пазарите започват да търгуват с дини от юни, но е малко вероятно такъв плод да се окаже вкусен. Разбира се, има ранни сортове, но доставката им също отнема много време. Ако имате късмет, юлската диня може да бъде вкусна, но дали е здравословна? Най-добре изчакайте до средата на август и се насладете изцяло на сочните и сладки плодове.

7. „Пода“ на динята

Също така, когато избират диня, много хора се ръководят от нейния „пол“. От гледна точка на биологията подобно разделение не съществува, но на практика този трик никога не греши. Смята се, че „момичетата“ са по-сладки от „момчетата“, затова хората търсят именно тях. Мястото, което е останало там, където се е намирал цветът на динята, ще помогне да определите „пола“.

При „момичетата“ това местенце е доста голямо и плоско, докато при „момчета“ е малко и изпъкнало. Предполага се, че сладостта на плодовете зависи от характеристиките на опрашването.

8. Опашка

Фокусирането върху опашката не е добра идея. Първо, това не доказва, че динята не е била откъсната преди да е узряла. Второ, във всеки случай опашката ще изсъхне за три дни, тъй като плодовете са престанали да получават хранителни вещества. В такава ситуация трябва да погледнете „бутона“ – мястото, от което расте опашката. При зрели плодове той е твърд и сух, а при неузрели плодове е зеленикав.

9. Цветът на пулпата

Някои продавачи показват разрязана диня, така че можете да се ориентирате и така. Пулпата трябва да има розов оттенък. Ако е с цвят бордо-алено и има по-червени места, това са признаци на нитрати или доказателство, че плодовете са презрели. Идеалната структура на пулпата е така наречената „захарна“, тоест зърнеста и пореста.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  1077       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   20/10/19
 
Google