Документация. ЗнаниеНТ. Човек знае мно-о-о-го повече!

ЗнаниеНТ меню

Аналитични показатели

Към към темата на последо ниво в класификатора може да се дефинират т.н. аналитични показатели, които се привързват към информационната единица, индексирана с тази тема. Тези данни (факти) доопределят обектите и дават възможност за по-точно търсене. Такива данни могат да бъдат дата на изване за дадена книга, брой страници и други.

Когато на екрана се намира прозореца "Данни за подтема" и вие натиснете бутона "Добави показатели" не се появи нов екран "Показатели на тема (подтема)"

Екранът съдържа код и наименование на съответната тема, както и таблица с шест колони, на които ще се спрем по-подробно:

  • първа колона - "КОД" (кратко наименование на аналитичния показател). В тази колона трябва да бъде въведен идентификаторът (кодът) на съответния показател, по който ЗнаниеНТ ще го издирва и ще работи с него. Той трябва да съдържа не повече от десет знака и може да бъде както в текстов вид, така и в числов.

  • втора колона - дълго име на аналитичния показател. Обикновено предоставените десет знака за отразяване на краткото наименование (кода) на аналитичния показател от първата колона са достатъчни, за да може да се идентифицира показателя, т.е. да се работи с него. Понякога аналитичните показатели могат да имат и по-дълги имена, ето защо ЗнаниеНТ позволява - в случай, че наименованието на аналитичния показател е по-дълго (до 37 знака), то да бъде изписано изцяло и без съкращение в тази колона.

  • ВНИМАНИЕ: Изписването на дългото (разширеното) име на съответния аналитичен показател в колона втора не освобождава птребителя от задължението да попълни колона първа със съкратено име на съответния показател. Това е необходимо, защото както вече беше посочено, ЗнаниеНТ работи с отделните показатели на базата на техния кодиран израз в колона първа.

  • трета колона - "кодова таблица". Както вече стана дума, за по-голямо удобство в работата на потребителя отделните аналитични показатели могат да бъдат групирани в кодови таблици. По такъв начин потребителят не е длъжен да въвежда всеки път чрез клавиатурата наименованието на съответния елемент от таблицата, а извиквайки таблицата той може директно да избере всеки един от съдържащите се в нея елементи. ЗнаниеНТ изисква таблиците, съдържащи различните елементи по отделен аналитичен показател, да бъдат подготвени предварително. При натискане на полето "Кодова таблица" се показва списък от наличните в ЗнаниеНТ таблици. Изборът на една от тях създава връзка между показателя и таблицата. Изтриването на връзката с кодова таблица става като се изтрие полето.

  • четвърта колона - "тип на полето". Тази колона отразява вида на аналитичния показател, т.е. дали той е символен, числов, дата или логически. Избира се от списък.

  • пета колона - "дължина". Чрез това поле се определя максималния брой на символи за съответния показател. Ако полето е кодирано, неговата дължина се определя от дължината на кода му автоматично.

  • шеста колона - точност. Отнася се за цифровите показатели и чрез въвеждане на 0, 1, 2, 3 и т.н. дава възможност предварително да бъде зададена точността при измерването на съответните числови показатели, съответно: цяло число, до първия, втория и т.н. знак след десетичната точка.

Важно отношение към изготвянето на аналитичните показатели има таблицата: "Тип поле".

Нейният смисъл е следният:

Записването на всеки аналитичен показател става на определени полета в темата. В зависимост от типа на аналитичния показател неговото значение може да бъде различно по характер: да бъде числово, (ако става дума за бройки, килограми, лева и т.н.), да има времеви характер (дата, месец, година), да бъде символно (мъжки обувки, дамски и т.н.), да бъде логическо (например отговори от типа Да, Не).

Тази характеристика на показателите на темите, наред с другото, е и една от формите за контрол върху въвеждането на информация. Например: ако показателят е с числово измерение, системата няма да приеме евентуално негова текстова характеристика и обратно.

С оглед улесняване работата на първоначалния етап са заложени няколко типови конфигурации на аналитичните показатели, които се използват най-често в практиката. Тези типови конфигурации могат да се изберат от отварящото се меню "Типови показатели от шаблони".

Към таблицата с аналитичните показатели могат да бъдат добавени нови показатели.

Това става по следния начин:

  • поставяме светещия курсор на празно поле в колона първа. Въвеждаме кратко име (код) на съответния аналитичен показател. Примерно ЦВЯТ;

  • поставяме светещия курсор на съответното поле в колона втора. В началото на реда чрез клавиатурата въвеждаме "Цветове и нюанси". Натискаме Enter. Съответното поле в таблицата е попълнено;

  • поставяме светещия курсор на съответното поле в колона три. Натискаме Enter. Появява се меню с имената на наличните до момента кодови таблици. Прави се избор на желаната таблица, предварително вече изградена от "Номенклатури".

За конфигуриране на следващия аналитичен показател поставяме курсора на следващото свободно поле в колона първа и повтаряме описаните по-горе операции. Записът става чрез натискане на бутона "Запис". Аналитичната таблица, съдържаща съответните аналитични показатели е готова.

Структурата на показателите намира своя конкретен израз и в съответните справки и извлечения. Дори може да се каже, че вида и качеството на съответната аналитична справка е следствие от по-умелото или неумелото структуриране на аналитичните сметки през току-що разгледания етап на тяхната предварителна подготовка.